Future Architecture

Ustvarjalna izmenjava 2019

13.2.-15.2.2019

Ustvarjalna izmenjava je prodorno letno srečanje za evropsko arhitekturo ter priložnost za predstavitev idej in trendov v prihodnjem razvoju arhitekturnega poklica.

Prvi dan se bo v okviru razprav Focus Talks predstavila Giovanna Borasi, glavna kustosinja Kanadskega centra za arhitekturo (CCA) ter kustosinja razstave in urednica knjige The Other Architect. Poleg nje bodo udeležence konference nagovorili tudi arhitekti, ki vodijo že uveljavljene biroje, a jih razvijajo v nenehnem iskanju alternativnih arhitekturnih orodij in strategij: Gustavo Utrabo, soustanovitelj in partner v arhitekturnem biroju Aleph Zero, prejemniku mednarodne nagrade RIBA International Prize 2018; Freek Persyn, soustanovitelj in vodja arhitekturnega biroja 51N4E, prejemnika evropske nagrade za urbani javni prostor 2018; in Špela Videčnik, soustanoviteljica in partnerica v biroju OFIS Arhitekti. Razpravam Focus Talks bo predsedoval Mika Savela, glavni urednik revije Finnish Architectural Review in alumni platforme Future Architecture 2016.

Spoznavna konferenca (Matchmaking Conference) bo predstavila 25 obetavnih arhitektov, krajinskih arhitektov, kritikov, piscev in kustosov, ki so se s svojimi idejami odzvali na poziv za ideje Future Architecture.

Arhitekturni sejem, ki bo potekal v sklopu dogodka, bo posameznim arhitektom in arhitekturnim birojem, ustanovam, organizatorjem, producentom, komunikatorjem, kustosom in drugim strokovnjakom s področja arhitekture zagotovil prostor, kjer bodo lahko predstavili svoje projekte, se povezovali in spoznavali partnerje za nove in tekoče projekte ter se seznanili z najnovejšim dogajanjem v svetu arhitekture.
 

Sreda, 13. februar 2019

10.00–19.00 FUTURE ARCHITECTURE SEJEM
 
14:00 - 15:00 Nagrada EU Mies Award 19 – Razglasitev finalistov
  Michel Magnier
Evropska komisija, Direktor za kulturo in ustvarjalnost
  Ivan Blasi
Fundació Mies van der Rohe, Barcelona (E)
15.00–19.00 FOCUS TALKS
  Moderator
Mika Savela, odgovorni urednik Finnish Architectural Review-a
15:30 Freek Persyn
soustanovitelj in vodja arhitekturnega biroja 51N4E, prejemnika evropske nagrade za urbani javni prostor 2018
16:00 Gustavo Utrabo
arhitekt, ustanovitelj in partner biroja Aleph Zero, soustanovitelj in partner v arhitekturnem biroju Aleph Zero, prejemniku mednarodne nagrade RIBA International Prize 2018
16:30 Špela Videčnik
soustanoviteljica in partnerica v biroju OFIS Arhitekti
17:15 Giovanna Borasi
arhitektka, urednica, avtorica knjige The Other Architect in glavna kustosinja Kanadskega centra za arhitekturo (CCA)
18:00 Pogovor, moderator: Mika Savela
Giovanna Borasi, Gustavo Utrabo, Špela Videčnik, Freek Persyn
20.00 Voden ogled po razstavi Živeti z vodo – južni rob Ljubljane in otvoritveni sprejem

 
Četrtek, 14. februar 2019

10.00–19.00 FUTURE ARCHITECTURE SEJEM
 
10.00–14.00 MATCHMAKING CONFERENCE
24 članov platforme predstavlja dogodke Evropskega arhitekturnega programa 2019
10.00 Uvod
10.10 Posebni projekti
Forecast Platform, Berlin; POLIS University, Tirana; Bureau N, Berlin; dpr-barcelona
10.30 Konference in pogovori
VI-PER, Praga; Fundació Mies van der Rohe, Barcelona; Design Biotop, Ljubljana; KAF, Priština; Eesti Arhitektuurimuuseum, Tallinn
10.55 Odmor
11.15 Delavnice in šole
Lisbon Architecture Triennale; DAI-SAI, Pula; Copenhagen Architecture Festival; Oslo Architecture Triennale
11.35 Razstave
Fundaçao Calouste Gulbenkian, Lisbon; MAO, Ljubljana; S AM, Basel; HDA Graz; Muzeum Architektury, Wroclaw
12..00 Novi člani
Tbilisi Architecture Biennial (Tinatin Gurgenidze, soustanoviteljica in umetniški vodja)
Architektūros fondas Vilnius (Julija Reklaite, soustanoviteljica in umetniški vodja)
12:30 Kosilo
14:00 Voden ogled po razstavi Živeti z vodo – južni rob Ljubljane
16.00 5 projektov iz Rusije, ki si zamišlja prihodnost arhitekture, s Strelka Institute
Viktoria Khokhlova (RUS), Arctic Present: The Case of Teriberka
XOPA (RUS), Xuxula: Informality as a Method
Lion & Unicorn (RUS), The Virtual Russian Pavilion
Nikolay Stulov (RUS), Plugged in Autonomy
Archifellows (RUS), The Part
   
17.00 Sejem Future Architecture: Koktajl prezentacije

 
Petek, 15. feburar 2019

10.00–19.00 FUTURE ARCHITECTURE SEJEM
 
09.00–18.00 MATCHMAKING CONFERENCE
Predstavitve izbranih 25 obetavnih arhitektov, krajinskih arhitektov, kritikov, piscev in kustosov, ki so se s svojimi idejami odzvali na poziv za ideje Future Architecture.
10.00 Povzetek refleksij Future Architecture
Giovanna Borasi
arhitektka, urednica, avtorica knjige The Other Architect in glavna kustosinja Kanadskega centra za arhitekturo (CCA)
10.30 Grajenje zavesti
Outsider, Outsider, Ljubljana (SLO)
F.A.T., Forum for Architecture Theory, Zürich (CH)
Unsent Postcard, Giorgia Scognamiglio & Lorenzo Zandri, London (UK)
Curriculum Revolution, Charlotte Malterre-Barthes, Dubravka Sekulić, Zürich (CH)
Eurotopia, Traumnovelle, Brussels (B),
Pogovor
11.35 Odmor
11.50 Načrtovanje novih kontekstov
Perdido (Lost), Julio Gotor Valcárcel, Basel (CH)
Neue Bauakademie Berlin, Hendrik Brinkman, Berlin (DE)
Spaces like Actions, M. Ferrari, C. Gallizioli, M. G. Milani, Borgo Valsugana (I)
The beautiful Ruins We are made of, Sonja Dragovic, Podgorica (MNE)
Art(i)leria, Elian Stefa, Tirana (AL)
Pogovor
12.55 Odmor za kosilo
14.30 V laboratoriju
Architecture through the butterfly effect, Benart Shala, Prishtina (KS)
Shift, SHIFT, Berlin (DE)    
Visual Mediations, para-sight, Nicosia (CY)
The Crimson Clouds, Sequel, Vojtěch Rada, Prague (CZ)
It's time for an Architecture of De-Growth, Klodiana Millona, Rotterdam (NL)
Pogovor
15:35 Odmor
15.50 Urbana solidarnost
The 0.75 Scale, Meisje Trabajo, Amsterdam (NL)
Expansion as the second Layer of the City, nopurpose collective, Rotterdam (NL)
Hope on Water, SO?, Istanbul (TR)
Working with the 99%, Ateliermob, Lisbon (PT)
A Seat at the Table, Urban Works Agency, San Francisco (USA)
Pogovor
16.35 Odmor
17:10 K ekologiji popravkov
Logistics Landscapes, K. Frejlachova, M. Pazdera, T. Riha, M. Spicak, Prague (CZ)
Under Construction, Norell/Rodhe, Stockholm (S)
Deplorable Framework, Matthew Gregorowski, London (UK)
(UN)just Peace, Lodovica Guarnieri, Rotterdam (NL)
Queer Nature, Céline Baumann, Basel (CH)
Pogovor
18.30 Zaključni sprejem

 

Več.

 

Lokacija

MAO
Pot na Fužine 2
Ljubljana

Vstopnina

brez vstopnine

Pridružite se nam lahko tudi ob posameznem predavanju!